وطن دوستی از دیدگاه قرآن و روایات

نوع مقاله : مقاله پژوهشی

نویسندگان

1 دانشیار دانشگاه یزد

2 استادیار دانشگاه یزد

3 دانش آموخته‌ی ارشد علوم قرآن و حدیث از دانشگاه یزد

چکیده

وطن از عناوینی است که نزد همة انسان­ها و نیز در ادیان آسمانی و بخصوص، دین مقدّس اسلام مورد توجّه بوده و از قداست و احترام ویژه­ای برخوردار است و در آموزه­های دینی به محبّت و مهرورزی نسبت به آن سفارش فراوان شده است. عشق به وطن، میلی طبیعی است که خداوند در بین مخلوقاتش قرار داده است به گونه­ای که حتّی حیوانات نیز به محلّ زندگی خود گرایش غریزی دارند.
دین اسلام این میل را مورد توجّه قرار داده و ترک وطن و مهاجرت از آن را تنها در مواقع و شرایط خاص، مطلوب معرّفی می­کند. از دیدگاه اسلام، وطن‌گرایی، نباید جنبة افراطی و منفی به خود بگیرد و بالتّبع، موجب تبعیض گردد و انسان‌ها را تحت عنوان ملیّت‌های مختلف، از یکدیگر جدا و روابط خصمانهو جنگ‌های خونینی در بین آنان ایجاد کند. این‌گونه وطن‌ دوستی در اسلام مذموم است.
دانشمندان و مفسّران اسلامی در شرعی بودن حُبّ وطن تردیدی ننموده و با بسیاری از آیات و روایات آن را اثبات کرده­اند. در این مقاله، نظر اسلام پیرامون وطن­دوستی مورد بحث قرار می­گیرد.

کلیدواژه‌ها


عنوان مقاله [English]

Loving Homeland in Quran and Hadith

نویسندگان [English]

  • Ali Mohammad Mirjalili 1
  • Kamal Sahraei Ardakani 2
  • Hamide Sadat Moosavian 3
1 Associate Professor at Yazd University
2 Assistant Professor at Yazd University
3 M.A of Quranic Sciences and Hadith of Yazd University
چکیده [English]

Homeland is an issue that has been considered by nearly all human beings and it has been of importance and reverence in revealed religions especially in religion Islam. In Islamic thought there is a kind of advice to Muslims to love their homeland and it is said that the love in question is a natural tendency that Almighty God has formed His creatures in such a way to love their homeland.
In Islam this tendency toward the place of birth of creatures has been considered. Accordingly it is said that human beings are not allowed to leave their homeland except in special conditions. According to Muslim thinkers to love your homeland is legitimate and it is shown by many verses and Hadiths. The present paper studies loving homeland in Islam.

کلیدواژه‌ها [English]

  • homeland
  • Loving
  • loving homeland
  • Quran
  • Hadiths